WILLA CARRÉE

Willa Carrée [kare] to nasza propozycja na wąskie działki i wysokość w kalenicy nieprzekraczającą 9,5 m. Zainspirowani popularnymi domami typu kostka, postanowiliśmy stworzyć coś klasycznego i bardzo eleganckiego. Stąd też mariaż czerni z bielą, duże przeszklenia i minimalistyczne, szklane balustrady.

Willa Carrée pomimo swojej kompaktowości ma zachowane wszystkie niezbędne funkcje i idealne sprawdzi się jako dom dla rodziny 2+2 lub 2+3. Podstawa bryły ma wymiary 12,2 x 11,5 m, jest więc zbliżona do kwadratu. A co za tym idzie, jest zoptymalizowana pod wieloma aspektami.

Budynek nie posiada typowego wiatrołapu. Od razu wchodzimy do holu, w którym znajdują się dwie szafy w zabudowie oraz wygodna klatka schodowa. Cała strefa została otwarta na dwie kondygnacje, dzięki czemu zyskujemy możliwość wyeksponowania schodów. W projekcie mamy praktyczną przestrzeń dzienną, na którą składają się salon z jadalnią o łącznej powierzchni 50 m² oraz funkcjonalna kuchnia z wyspą o przemyślanej aranżacji. W kuchni przewidzieliśmy ukryte przejście do spiżarni połączonej komunikacyjnie z garażem, co zdecydowanie ułatwia wypakowanie zakupów. Ponadto wygospodarowaliśmy miejsce na gabinet do pracy, który może pełnić również funkcję dodatkowego pokoju gościnnego.

Ponadto na parterze znajdują się łazienka, wygodna pralnia oraz garderoba na odzież sezonową, która stanowi przejście pomiędzy strefą dzienną a garażem. Garaż na dwa samochody, o wewnętrznych wymiarach 6,6 x 6,35 m pozwala na wygodne parkowanie. Kotłownia z ogrzewaniem zasilanym potwietrzną pompą ciepła została zlokalizowana w głębi garażu. Ma ona dodatkowe drzwi zewnętrzne, które umożliwiają komunikację z tarasem od strony ogrodu.

Piętro to 100 m² powierzchni, na której zaprojektowaliśmy trzy sypialnie dla dzieci. Każda z nich posiada łóżko o szerokości 120 cm, szafę w zabudowie oraz miejsce do nauki. Do dyspozycji dzieci została przewidziana wspólna łazienka wyposażona zarówno w prysznic, jak i wannę. Master Bedroom o powierzchni 17 m² ma widok na ogród, łóżko 160 cm oraz toaletkę. Ponadto ma bezpośredni dostęp do podręcznej garderoby oraz prywatnej łazienki z prysznicem, wanną, podwójnymi umywalkami i WC. W projekcie przewidzieliśmy także miejsce na minibiblioteczkę z komfortowym fotelem do czytania. Biblioteczka mieści się na antresoli i ma dostęp do niewielkiego balkonu od frontu.

Taras nad garażem posiada wysoką attykę oraz komunikację z dwiema sypialniami dzieci. W razie potrzeby część tarasu może stanowić także przestrzeń techniczną pod panele fotowoltaiczne. Przy oknach proponujemy wtedy wydzielenie 1,5-metrowego pasa z podestem i donicami z dekoracyjną trawą dla podniesienia estetyki.


MATERIAŁY WYKOŃCZENIOWE

Willa Carrée została zaprojektowana w tradycyjnej technologii murowanej. Ściana dwuwarstwowa to 25 cm pustaka ceramicznego (porotherm) oraz izolacja z wysokiej jakości styropianu o grubości 20 cm. Pozwala to na uwzględnienie zewnętrznych rolet czy żaluzji podtynkowych. Jest to montaż ukryty, który nie wpływa na estetykę budynku. Wykończenie elewacji to wysokiej jakości tynk mineralny. Projekt przewiduje główne wejście, garaż oraz pionowe nisze pomiędzy oknami w czerniach, natomiast cała bryła to niczym niezakłócona biel.

W projekcie zaproponowaliśmy okna z klasycznym szprosem wiedeńskim, w kolorze ciepłego grafitu. Ponadto przy przeszkleniach od strony południowej i zachodniej pojawiły się dodatkowe przesłony okienne w kontrastowej czerni, które pięknie uzupełniają elewację i dodają budynkowi lekko śródziemnomorskiego klimatu. Sporych rozmiarów okna zostały zabezpieczone na piętrze szklaną balustradą.

Wokół drzwi wejściowych pojawia się dekoracyjny portal drewniany z ryflowaniem i dekoracyjnymi detalami w narożnikach. Dwuskrzydłowe drzwi posiadają delikatnie zaznaczone płyciny, natomiast z powodzeniem można zastosować tutaj również przeszklenie. Kopertowy dach o podwójnym kącie nachylenia 30 i 40 stopni pozwolił nam na osiągnięcie wysokości 9,5 m w kalenicy. Proponujemy pokrycie z czarnej blachy na rąbek stojący. Dla utrzymania jak najlepszych proporcji bryły wprowadziliśmy delikatną attykę, która ukrywa dach i pozwala na uzyskanie lepszych proporcji budynku.

Zamysłem tego projektu katalogowego było idealne wkomponowanie się w wąską działkę, toteż najbliższe otoczenie jest niezwykle eleganckie i oszczędne w środkach. Pojawiają się tutaj białe hortensje oraz krzewy kwietne. Dodatkowo zdecydowaliśmy się zaproponować proste, czarne donice sześcienne. Otoczenie działki to wysoki żywopłot, który co kilka metrów przeplata wysokie nasadzenie.


PARAMETRY BUDYNKU

POWIERZCHNIA UŻYTKOWA: 223m² (270m² total)
POWIERZCHNIA TECHNICZNA:kotłownia 5m² i garaż 42m²
POWIERZCHNIA ZABUDOWY:203m²
MIN. WYMIARY DZIAŁKI: 25,6m szerokość frontowa x 21m głębokość
WYSOKOŚĆ W KALENICY:9,5m
KĄT NACHYLENIA DACHU:30 + 40 stopni
POMIESZCZENIA DZIENNE:salon, jadalnia, kuchnia, gabinet, garderoba
SYPIALNIE:4 na piętrze
ŁAZIENKI:2 pełne łazienki + WC
DODATKOWE UDOGODNIENIA:taras przy strefie dziennej, balkon od frontu, pralnia, spiżarnia, biblioteczka na piętrze

Chcę otrzymać rzut projektu

    wypełnij wszystkie pola


    PODOBNE PROJEKTY

    Willa Saphir

    Willa d'Azur

    Willa Forêt