W Unique Residence rozumiemy, że budowa domu jest jedną z najważniejszych decyzji inwestycyjnych w życiu. Nie tylko z punktu widzenia finansów, ale także w aspektach emocjonalnym i czasowym.  

Read more

Jest dla nas zatem naturalne, że nasi Klienci mogą mieć wiele pytań lub potrzebują czasu na dokonanie ostatecznego wyboru. Staramy się zapewnić im odpowiedni komfort przy podejmowaniu decyzji, wspierając ich swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasi klienci oczekują jak najwyższej jakości w ramach posiadanego budżetu, najlepszych na rynku rozwiązań, a także gwarancji wsparcia na każdym etapie realizowanych prac. Są to uzasadnione oczekiwania, które spełniamy poprzez inteligentne zarządzanie projektem (PM&C).

KOORDYNACJA PROJEKTOWA

Project Management & Control wykracza poza standardowe zarządzanie projektem, oferując równoległą kontrolę budżetu inwestycyjnego i harmonogramu prac. Usługa PM&C zaspokaja wszystkie życzenia inwestorów – od największych po pozornie błahe, mające jednak zasadniczy wpływ na późniejszy komfort życia.

Na rynku wyróżnia nas szeroko rozwinięta umiejętność rozumienia Twoich wątpliwości i, co najważniejsze, marzeń, które skłoniły Cię do podjęcia decyzji o budowie domu. Staramy się przejść z Tobą przez cały proces realizacyjny ramię w ramię, tak aby stworzyć idealne warunki do swobodnego wyrażania siebie i komunikowania wszystkich potrzeb. 

Dzięki PM&C zdejmujemy z Ciebie ciężar większości decyzji towarzyszących budowie domu, jednocześnie pozwalając Ci cieszyć się pełną kontrolą nad kluczowymi aspektami inwestycji.


PROJEKTY INDYWIDUALNE

W naszych projektach indywidualnych willi i rezydencji na pierwszym miejscu stawiamy Twoje oczekiwania. Wyjątkowa dbałość o detale w połączeniu z prawdziwą pasją tworzenia są kluczem do tworzenia posiadłości o zjawiskowym charakterze. Już na etapie koncepcji traktujemy architekturę, najbliższe otoczenie oraz wnętrze budynku jako równie istotne części inwestycji. Dzięki temu projekt jest kompletny i zrównoważony. Symbioza architektury z otoczeniem zapewni Ci pełne harmonii schronienie przed pośpiechem nowoczesności.

Projekt ekskluzywnego domu powinien być wyważoną kombinacją wspomnień, aspiracji i planów na przyszłość. Dlatego jesteśmy w pełni otwarci na Twoją wizję i pragnienia. Jest to punkt wyjścia do stworzenia budynku, który będzie idealnie odzwierciedlał Twój styl życia.

Specjalizujemy się w projektach klasycznych willi i rezydencji, natomiast każdą nową realizację traktujemy jako nowewyzwanie dla naszych wyobraźni i szansę na odkrycie innowacyjnych rozwiązań. Dlatego też jesteśmy postrzegani przez naszych Klientów jako niezależny konsultant i godny zaufania partner.

PROJEKT WNĘTRZ

W celu zapewnienia spójności budynku wskazane jest projektowanie jego wnętrz na etapie tworzenia projektu architektonicznego. Decyzja o poszerzeniu współpracy o ten zakres niesie za sobą bardzo wiele ułatwień i udogodnień. Dzięki przemyślanej aranżacji wnętrz już na etapie budowlanym, będziesz mógł spersonalizować jego układ funkcjonalny, a także instalacje elektryczne czy sanitarne. Praca z architektem wnętrz pozwala na optymalizację harmonogramu oraz kosztów dzięki eliminacji zmian i przeróbek na etapie wykonawczym.

Na rynku jest bardzo wiele pracowni oraz architektów wnętrz. Niektórzy z nich zajmują się ściśle określonym stylem, podczas gdy inni oferują ich szeroki wachlarz, dobrze czując się zarówno w skandynawskim minimalizmie, industrialnej surowości, jak i barokowym przepychu. W Unique Residence wierzymy w moc klasyki. Ponadczasowy styl klasyczny prezentujemy w nowoczesnej, odświeżonej odsłonie. Łączymy go z elementami art déco czy glamour, by osiągnąć wyrafinowany eklektyzm. To właśnie poprzez harmonijne połączenie stylów charakterystycznych dla różnych epok uzyskujemy luksusowe wnętrza o nieprzemijalnym charakterze.

PROJEKT OGRODU

Już na etapie rozpoczęcia czynności związanych z projektowaniem bryły budynku przyjmujemy założenia dla otaczającej go zieleni i małej architektury. Jest to niezwykle ważne z punktu widzenia planowania ogrodu, a także potraktowania istniejącego terenu z należytym szacunkiem. W zależności od zakresu współpracy, przed rozpoczęciem zlecenia staramy się osobiście przyjechać na teren planowanej budowy, aby ocenić kontekst otoczenia i maksymalnie wykorzystać naturalne predyspozycje działki. Zdarzają się inwestycje z przepięknym starodrzewiem, naturalnym zbiornikiem wodnym czy też wyjątkowym ukształtowaniem terenu. W takich przypadkach dodatkowo analizujemy wszystkie zebrane informacje i już we wstępnej fazie prac omawiamy z Tobą możliwe scenariusze. Chcemy bowiem, żebyś od razu po przeprowadzce czuł się jak u siebie w domu – miejscu, które jest Ci bliskie i stanowi Twoją spokojną, bezpieczną przystań. 

Do projektowania ogrodów luksusowych rezydencji i willi podchodzimy bardzo poważnie i zawsze chcemy sprostać oczekiwaniom, które zostały przez nami postawione. Stąd też stale się doszkalamy, bierzemy udział w największych targach ogrodniczych i śledzimy nowości pojawiające się w szkółkach roślin. Wszystko po to, abyś był w pełni usatysfakcjonowany ze swojego prywatnego zieleńca. 


PRZEBUDOWY BUDYNKÓW ISTNIEJĄCYCH

W odpowiedzi na coraz częściej pojawiające się zapytania o projekty przebudowy czy rozbudowy budynków istniejących stworzyliśmy specjalną ofertę, która umożliwia współpracę z nami również w takim wymiarze. W ramach prac nad zmianami szczegółowo analizujemy Twoje potrzeby i omawiamy kierunek, jaki chcesz osiągnąć, tak aby nasze propozycje były jak najbliższe Twoim wyobrażeniom. Większość budynków istniejących ma w sobie potencjał do dokonania zmian, których efekt zachwyci! Jednakże ze względu na fakt, że naszym głównym polem działalności jest projektowanie nowych budynków, przebudowy i rozbudowy realizujemy tylko w zakresie koncepcyjnym.


PARTNERZY

Nasze wielowymiarowe podejście do projektowania wymaga udziału najlepszych inżynierów i konstruktorów, instalatorów nowoczesnych technologii, renomowanych projektantów wnętrz i architektów krajobrazu. Ponadto skutecznie współpracujemy z licznymi wykonawcami, rzemieślnikami i dostawcami, których wiedza i doświadczenie są niezbędne dla powodzenia każdej inwestycji. Poznaj naszych zaufanych partnerów! 


360 Zieleni
Aquavia SPA
CANADIA
Free Your Home
iComfort
PREFA
Rafael Decoration
Rathscheck
Unique Interiors
Włodarczyk

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Biuro Unique Residence specjalizuje się w projektowaniu klasycznych willi i rezydencji łączących elegancję tradycyjnego stylu z nowoczesnymi rozwiązaniami i w oparciu o aktualne technologie wykorzystywane w budownictwie. Operujemy także szeroką bazą zaufanych firm budowlanych, wykonawców i dostawców, z którymi pracujemy w całej Polsce.

Pracownia Unique Residence została założona w marcu 2019 r. Przez ponad rok budowaliśmy dla Was portfolio projektów katalogowych. Oficjalne pojawienie się na rynku miało miejsce 1 czerwca 2020 roku, i to właśnie w tym dniu obchodzimy urodziny UR. Na przestrzeni trzech lat zrealizowaliśmy ponad 70 projektów dla Klientów indywidualnych. Składają się na nie zarówno domy katalogowe, indywidualne koncepty, metamorfozy budynków już istniejących, jak i koncepcje elewacji budynków projektowanych przez inne biura.

Niestety z powodu nieuczciwości, z jaką spotykamy się zarówno my, jak i inne biura projektowe, już na samym początku zdecydowaliśmy się nie publikować układów funkcjonalnych naszych projektów. Jeśli jesteś zainteresowany ich otrzymaniem, najlepiej uzupełnić formularz kontaktowy „Chcę otrzymać rzut projektu” znajdujący się pod każdym projektem katalogowym, który jest dostępny do kupienia. W przypadku projektów indywidualnych znajdziesz informację o tym, że projekt nie podlega dalszej sprzedaży i nie udostępniamy jego rzutów. Przy takim projekcie nie pojawia się też formularz kontaktowy. Możesz też wysłać do nas bezpośrednią wiadomość na adres e-mail: office@unique-residence.com. Niezależnie od formy kontaktu, w odpowiedzi zwrotnej otrzymasz krótkie oświadczenie dotyczące praw autorskich i wykorzystywania przesłanych materiałów tylko w celach poglądowych. Wystarczy uzupełnić ten dokument we wskazanych miejscach i odesłać do nas podpisany skan lub zdjęcie. Samo oświadczenie nie zobowiązuje do dalszej współpracy, a udostępnienie rzutów jest nieodpłatne.

Współpraca z nami gwarantuje dostęp do doświadczonego zespołu architektów, projektantów i inżynierów, którzy zapewniają kompleksową obsługę w trakcie całego procesu projektowego. Co więcej, naszym Klientom rekomendujemy sprawdzonych dostawców i wykonawców poszczególnych materiałów wykończeniowych, a liczne realizacje w całej Polsce pozwoliły nam na stworzenie bazy firm budowlanych, z którymi chętnie współpracujemy.

Niezależnie od zakresu prac projektowych zawsze staramy się umówić spotkanie na terenie inwestycji. Ma to miejsce zarówno przy realizacji nowych budynków, jak i modernizacji tych istniejących. Zależy nam na tym, aby poznać kontekst otoczenia, zieleń istniejącą, zobaczyć, jak wygląda ukształtowanie terenu, czy też osie widokowe i kontekst stron świata. Co więcej, przy przebudowach i rozbudowach dopiero będąc na miejscu, jesteśmy w stanie tak naprawdę „poczuć” budynek, jego przestrzenność i możliwości wykreowania go na nowo. Spotkanie projektowe trwa zazwyczaj 3-4 godziny, podczas których szczegółowo omawiamy wszystkie oczekiwania i wyobrażenia Inwestorów oraz kwestie techniczne. Dopiero mając solidnie przygotowane wytyczne, przystępujemy do prac projektowych. O samym procesie projektowym przeczytasz w kolejnych pytaniach.

Prace projektowe dzielimy na 4 etapy: 

 • etap I: projekt koncepcyjny – najbardziej wymagający dla Inwestorów, ponieważ to w tym etapie zapadają kluczowe decyzje co do rzutów, wyglądu elewacji czy detali, które w kolejnych etapach są uszczegóławiane
 • etap II: projekt Architektoniczno-Budowlany wraz z Projektem Zagospodarowania Terenu (PZT) – zakres niezbędny do uzyskania pozwolenia na budowę
 • etap III: projekt Techniczny wraz z opracowaniami w zakresie kluczowych detali wykonawczych, zestawieniami takich elementów jak: sztukaterie, kamień, metaloplastyka, stolarka okienna i drzwiowa, etc. W tym etapie nasi branżyści wykonują projekty konstrukcji, instalacji sanitarnych, w tym wod.-kan., ogrzania, chłodzenia, wentylacji mechanicznej z rekuperacją oraz instalacji elektrycznych – po naszej stronie ma miejsce koordynacja branżowa
 • etap IV: wizualizacje fotorealistyczne – prace nad wizualizacjami ruszają od razu po akceptacji projektu koncepcyjnego i są realizowane równolegle z etapem II 

Odpowiadamy za całą część formalną związaną z wystąpieniem z wnioskiem o pozwolenie na budowę. Składamy go poprzez ePUAP, na podstawie pełnomocnictwa udzielonego nam przez Inwestorów. To co pozostaje do uzyskania i zlecenia przez Klientów to: mapa do celów projektowych, opinia geotechniczna gruntu wykonana zgodnie ze wskazanymi przez nas punktami pod zaplanowany budynek oraz warunki techniczne od gestorów mediów. W tym ostatnim zakresie dostarczamy wytyczne do uzupełnienia wniosków i niezbędne załączniki graficzne.

Do przygotowania oferty potrzebujemy uzyskać następujące informacje: lokalizację inwestycji, zdjęcia budynku z każdej strony lub posiadaną dokumentację projektową oraz opis słowny i/lub inspiracje odnośnie do kierunku zmian i pożądanego efektu. Materiały należy przesłać na adres: office@unique-residence.com, by w ciągu kilku dni otrzymać od nas ofertę. Po jej zaakceptowaniu podpisujemy umowę i ustalamy termin spotkania na terenie inwestycji, tak aby przed pracami projektowymi dokładnie omówić Twoje oczekiwania i wszystkie zakresy zmian. Dobieramy też wstępnie materiały wykończeniowe i kolorystykę, ponieważ na spotkanie przyjeżdżamy z próbkami, które pozwalają nam ustalić wstępny kierunek kolorystyczny, który następnie testujemy w trakcie prac nad koncepcją. 

Po zaakceptowaniu koncepcji przygotowujemy wizualizacje fotorealistyczne oraz uszczegółowione rysunki elewacji z naniesionymi zmianami, zestawienia materiałowe i kolorystyczne, i przedmiary takich elementów, jak sztukaterie, metaloplastyka, kamień, cegła, etc.

Tak, zajmujemy się również projektowaniem elewacji budynków opracowanych przez inne pracownie projektowe. Dbamy przy tym o kwestię praw autorskich i zwracamy uwagę na to, aby nie naruszyć cudzej własności intelektualnej. Zawsze przed podpisaniem umowy rozmawiamy o tym z Klientami, a w samej umowie jest to dodatkowo uregulowane formalnie. Klienci na czas trwania prac nad projektem udzielają nam licencji niewyłącznej do korzystania z dostarczonej dokumentacji projektowej. 

Cały proces projektowy wygląda dokładnie tak samo jak w przypadku prac przy budynku istniejącym.

Tak, na stronie UR znajdziesz galerię naszych realizacji, prezentującą nasze projekty w różnym stadium zaawansowania prac. Niektóre z nich są już ukończone, a inne w trakcie budowy. Staramy się na bieżąco aktualizować postępy prac, które możesz też śledzić w social mediach – linki do profili UR znajdziesz na dole strony.

Aby otrzymać od nas ogólną ofertę współpracy, w której przedstawiamy poszczególne etapy prac, zakres, jaki obejmują i wynagrodzenie dla każdego z wariantów, napisz do nas bezpośrednią wiadomość na adres e-mail: office@unique-residence.com

W naszej ofercie mamy aż trzy możliwości współpracy:

 • Projekt katalogowy 1:1.
 • Wprowadzenie zmian indywidualnych w projekcie katalogowym – zarówno mniejszych, które dotyczą np. układu funkcjonalnego, jak i większych, ingerujących w kubaturę budynku, konstrukcję i pozostałe aspekty. Koszty takiej współpracy są wyceniane indywidualnie i są uzależnione od ilości zmian i stopnia ich skomplikowania.
 • Projekt indywidualny, dostosowany do wszystkich oczekiwań Inwestorów, specyfiki działki, czy też zapisów MPZP/decyzji WZ.

Tak, jak najbardziej możemy pracować w oparciu o któryś z naszych gotowych projektów katalogowych. Tylko projekty indywidualne z oznaczeniem „UWAGA: PROJEKT NIE PODLEGA DALSZEJ SPRZEDAŻY” nie podlegają dalszym modyfikacjom i nie udostępniamy ich rzutów. Po otrzymaniu informacji na temat pożądanych przez Ciebie zmian w budynku oraz ograniczeń wynikających z zapisów MPZP/decyzji WZ możemy ocenić, na ile są one możliwe do wprowadzenia i złożyć konkretną ofertę.

Czas trwania projektu zależy od jego rozmiaru i złożoności, ale staramy się realizować projekty terminowo i efektywnie.

W sytuacji, gdy nie jesteś pewien, co możesz zrealizować na działce, którą chcesz kupić lub jesteś jej właścicielem i masz świadomość, że MPZP/decyzja WZ narzuca pewne ograniczenia co do kształtowania architektury, możesz zlecić nam wykonanie kompleksowej analizy potencjału inwestycyjnego działki. W ramach opracowania pokażemy Ci, co realnie można zrealizować na działce oraz z jakimi ograniczeniami należy się liczyć. Takie opracowania przygotowujemy odpłatnie i potrzebujemy ok. 5-7 dni roboczych na ukończenie prac, liczone od chwili przyjęcia zlecenia i opłacenia faktury. Aby otrzymać więcej informacji, skontaktuj się z nami mailowo: office@unique-residence.com. Możesz od razu załączyć:

 • nr działki
 • mapę zasadniczą lub do celów projektowych, ew. link do Geoportalu z zaznaczoną na nim działką
 • wypis i wyrys z MPZP lub cały MPZP wraz ze wskazaniem strefy, w której leży działka (np MN/MNU i konkretny nr) 
 • dokładną wielkości działki w m² na potrzeby szybkiego sprawdzenia bilansu terenu oraz jej szerokość i głębokość

Możesz też skorzystać z https://ongeo.pl/raporty i wygenerować raport na temat działki, która Cię interesuje.

Realizujemy projekty w całym kraju i lokalizacja planowanej inwestycji nie jest dla nas żadnym ograniczeniem. Wszystkie wnioski o pozwolenia na budowę składamy za pośrednictwem ePUAP, stąd też procedura formalna nie będzie dla Ciebie dodatkowym obciążeniem czasowym. Nasze biuro stacjonarne mieści się w Krakowie, przy ul. Królewskiej 3/2, a spotkanie jest możliwe po wcześniejszym umówieniu się.

Tak, jak najbardziej. Mamy na swoim koncie zrealizowane z powodzeniem współprace w Rumunii, Austrii i na terenie Niemiec. Otrzymujemy też liczne zapytania spoza Europy. Przy współpracy zagranicznej należy jednak wziąć pod uwagę konieczność zaangażowania Architekta lokalnego, który posiada uprawnienia do projektowania w danym kraju i będzie stanowił dla nas wsparcie w zakresie lokalnych uregulowań i obowiązujących w danym miejscu przepisów prawa budowlanego. Mamy bardzo elastyczne podejście do współpracy przy inwestycjach zagranicznych i dopuszczamy również możliwość zaprojektowania samej koncepcji projektowej, z niezbędnym uszczegółowieniem w zakresie elewacji i wykorzystanych materiałów. W takiej sytuacji udzielamy jednorazowej licencji na jej kontynuowanie przez wybrane lokalne biuro projektowe.

Aby umówić się na spotkanie konsultacyjne, możesz skontaktować się z nami poprzez formularz na stronie internetowej, telefonicznie lub e-mailowo. Jeśli interesuje Cię otrzymanie ogólnej oferty współpracy lub wycena prac projektowych przebudowy, rozbudowy czy modernizacji, napisz do nas wiadomość na adres e-mail: office@unique-residence.com, dołączając do niej niezbędne informacje.