MAISON TERRE

Nowoczesna bryła Maison Terre zdecydowanie odbiega od naszego dotychczasowego portfolio. Podjęliśmy się jej zaprojektowania w ramach odnowienia współpracy z naszym Klientem. Wzajemne zaufanie pozwoliło nam na wyjście poza schematy i pokazanie, że właściwa komunikacja umożliwia nam tworzenie zachwycających, choć nietypowych dla nas projektów.

Maison Terre jest projektem indywidualnym, realizowanym dla Inwestora prywatnego. Zachwyca idealnym wkomponowaniem w teren i dopasowaniem układu funkcjonalnego do stron świata. Powstanie on na zjawiskowej działce leśnej, gdzie natura wprost przenika do wnętrz, a duże przeszklenia pozwalają na jej kontemplowanie o każdej porze dnia.

Minimalistyczna architektura została wzbogacona o ciepłe materiały wykończeniowe, jakimi są deska w głębokim, orzechowym odcieniu brązu i kamień naturalny. Z racji specyfiki terenu, bliskości lasu i wyjątkowego mikroklimatu zdecydowaliśmy się na kompozyt zamiast prawdziwego drewna, które byłoby wyjątkowo kłopotliwe w pielęgnacji.

Po analizie pierwszych inspiracji i omówieniu programu funkcjonalnego wiedzieliśmy, że na pewno stawiamy na wielkowymiarowe przeszklenia, elementy drewniane oraz klasyczny okap, delikatnie wysunięty poza lico ścian. Ponadto działka, pomimo sporych rozmiarów, narzucała sporo ograniczeń wynikających z decyzji WZ oraz obszaru nadającego się pod zabudowę. Już pierwsze szkice pokazały nam docelowy kierunek i po szybkich konsultacjach z Inwestorami, wiedzieliśmy, że jesteśmy na dobrej drodze.

Wejście do budynku ma miejsce przez wiatrołap otwarty na dwie kondygnacje. Zaraz przy nim znajduje się garderoba na odzież wierzchnią oraz kotłownia, z osobnym wejściem bocznym i specjalną strefą do pielęgnacji zwierząt. Strefa dzienna to blisko 90 m², na których zaaranżowaliśmy salon z miejscem na kino domowe i biopalenisko, jadalnię dla 8-12 osób, a także otwartą kuchnię. W kuchni umieściliśmy bardzo dużą wyspę z barem, przy którym mieszkańcy przygotują posiłki i zjedzą szybkie śniadanie. Przy kuchni znajduje się również przestrzeń na podręczną spiżarnię z funkcją kuchni brudnej o powierzchni 5 m². Ostatnim pomieszczeniem na parterze jest 30-metrowa siłownia z dużym oknem i bezpośrednią komunikacją z tarasem.

Na piętro prowadzi wygodna klatka schodowa ze spocznikiem i dużym przeszkleniem, które zapewnia dostęp światła dziennego. Na tej kondygnacji mamy wygospodarowaną strefę relaksu, z wygodnymi kanapami i antresolą na hol wejściowy. Program piętra był bardzo prosty: strefa Master, dwie sypialnie dla gości, łazienka i wygodna pralnia. Główna sypialnia, o wielkości blisko 60 m², jest zlokalizowana nad salonem. Akcentem nadającym ton całości jest tutaj prawie w całości przeszklona ściana na wprost łóżka [6,7 m.b.]. Do tej części przynależą prywatny salon kąpielowy o wielkości 20 m² i wygodna garderoba.


MATERIAŁY WYKOŃCZENIOWE

Maison Terre została zaprojektowana w tradycyjnej technologii murowanej, ze ścianą dwuwarstwową, na którą składają się pustak ceramiczny o grubości 25 cm i izolacja ze styropianu o grubości 20 cm. Budynek w całości posadowiony jest na płycie fundamentowej, która zapewnia najlepszą izolację od gruntu.

Elewacja to połączenie jasnego tynku mineralnego z deską elewacyjną w kolorze głębokiego orzecha. Wybrany przez nas materiał świetnie imituje drewno naturalne, jest to jednak kompozyt, który nie wymaga takiego zaangażowania w pielęgnację i utrzymanie w dobrej kondycji przez lata co deska drewniana. Postawiliśmy na wielkoformatowe, minimalistyczne przeszklenia, które nie tylko zapewniają doświetlenie, ale również nadają całej bryle niesamowitej lekkości i pomimo dosyć zwartego charakteru pozwoliły nam uzyskać efekt rozrzeźbienia. Ich kolor został dopasowany do ciemnej blachy na dachu. Materiałem, który wizualnie ociepla cały budynek, jest kamień naturalny, który został wykorzystany na schodach wejściowych oraz wszystkich tarasach.

Przy budynku zaplanowaliśmy także małą architekturę w postaci altany z kuchnią letnią oraz trzystanowiskowy garaż wolnostojący. Altana płynnie komponuje się z basenową strefą tarasu oraz strefą z paleniskiem. W kompozycji zewnętrznej zostały także uwzględnione minimalistyczne fontanny i podcienia, które pozwolą na komfortowy wypoczynek zarówno w słoneczne, jak i chłodniejsze dni. Nad częścią siłowni znajduje się ukryta markiza, która zapewni przyjemny cień w upalne lato.


PARAMETRY BUDYNKU

POWIERZCHNIA UŻYTKOWA335 m²
POWIERZCHNIA TECHNICZNA10 m²
POWIERZCHNIA ZABUDOWY:253 m²
MIN. WYMIARY DZIAŁKI: 22 x 22m
WYSOKOŚĆ W KALENICY:9,6m
KĄT NACHYLENIA DACHU:25 stopni
POMIESZCZENIA DZIENNE:salon, jadalnia, kuchnia, garderoba
SYPIALNIE:3 na piętrze
ŁAZIENKI:2 pełne łazienki + WC
DODATKOWE UDOGODNIENIA:spiżarnia, fitness, pomieszczenie relaksu na piętrze

Chcę otrzymać rzut projektu

    wypełnij wszystkie pola


    PODOBNE PROJEKTY

    Willa Forêt

    Willa Moderne

    Willa Vitrée