MAISON CALME

Maison Calme to projekt, który powstał na indywidualne zamówienie. To nasze pierwsze podejście do domu parterowego i jesteśmy bardzo zadowoleni z efektów. Bryła, pomimo swojej prostoty i zwartego kształtu, zachwyca układem funkcjonalnym i wysokiej jakości materiałami wykończeniowymi.

Już pierwsze, zapoznawcze spotkanie z Inwestorami dokładnie nakreśliło nam zarówno charakter, jak i założenia budynku. Poziom przygotowania do rozmowy oraz ilość przemyśleń, zgromadzonych materiałów i wytycznych jedynie potwierdziły, że współpracujemy z bardzo świadomymi Klientami, którzy budują swój docelowy dom i dokładnie wiedzą czego oczekują. Piękna i przestronna działka z widokiem na las w oddali była idealnym miejscem na ekskluzywny dom parterowy. Garaż na dwa samochody wraz z dodatkowym miejscem magazynowym został przewidziany jako osobna bryła.

Założenia układu funkcjonalnego świetnie wkomponowały się w strony świata na działce. W środkowej części budynku, w osi wejścia, znajduje się „serce domu” czyli bardzo wygodna kuchnia z wyspą oraz dodatkową strefą śniadań (23 m²). To między innymi z niej wyjdziemy na zadaszony taras, który w letnie dni, po otwarciu okien, będzie stanowił naturalną kontynuację wnętrz. Strefa dzienna została zaplanowana na 50 m², co daje mnogość możliwości aranżacji. Salon to kolejne pomieszczenie, z którego zaplanowaliśmy wyjście na zadaszony taras.

Poza strefą dzienna w budynku znajduje się wygodna Master Bedroom z widokiem na ogród, przy której zlokalizowana jest łazienka oraz liczne szafy w zabudowie, sypialnia gościnna i dwa gabinety. Gabinety o wymiarach 16,5 m² oraz 10 m² stanowią zarazem dodatkowe sypialnie gościnne — została w nich przewidziana rozkładana sofa. Ponadto w projekcie znajdziemy jeszcze łazienkę gościnną z natryskiem oraz pomieszczenie techniczne z miejscem na pompę ciepła.

Kluczowym elementem Maison Calme jest zadaszony taras o wielkości blisko 65 m², na który dostaniemy się zarówno z sypialni głównej, kuchni, jak i salonu. Posiada on świetną ekspozycję południową, także we wnętrzach nie zabraknie światła.


MATERIAŁY WYKOŃCZENIOWE

Maison Calme to budynek o wysokiej energooszczędności, posiada on ścianę zewnętrzną o grubości 50 cm. Na dwuwarstwową ścianę składa się 25 cm pustaka ceramicznego (porotherm dryfix) oraz izolacja z wysokiej jakości styropianu o grubości 25 cm. Aby zminimalizować mostki termiczne przy dużych przeszkleniach, Inwestorzy zdecydowali się na ciepły montaż okien. Zostaną one zamontowane w warstwie izolacyjnej, na specjalnych konsolach, które wysuwają je poza lico muru.

Okna w tym projekcie mają spore gabaryty i wspaniale doświetlają wnętrza. Dzięki zastosowaniu systemu przesuwnego cała strefa dzienna płynnie łączy się z zadaszonym tarasem, który stanowi jej przedłużenie i pozwala na cieszenie się bliskością natury przez cały rok. Inwestorom zależało na uproszczonej wersji przeszkleń i pomimo miłości do klasyki i okien ze szprosami, w finalnej wersji zdecydowali się tylko na zaznaczenie górnego naświetla. Ostatnio coraz częściej stosujemy właśnie takie rozwiązanie, ponieważ stanowi ono doskonały kompromis pomiędzy szprosami a oknami bez podziałów. Taki wariant jest zdecydowanie tańszy w realizacji oraz dużo łatwiejszy w późniejszym utrzymaniu w czystości. Okna i drzwi wejściowe zostały zaprojektowane w kolorze ciepłej szarości, która znakomicie sprawdza się we wnętrzach, nie narzucając tak industrialnego charakteru, jak czerń. Cała elewacja jest wykończona wysokiej jakości tynkiem mineralnym w kremowym odcieniu. Delikatne sztukaterie pojawiają się wokół otworów okiennych oraz jako zaznaczenie gzymsu koronującego.

Kopertowy dach o nachyleniu 30 stopni został pokryty ręcznie formowaną dachówką firmy Heritage w kolorze dark brown. Autentyczność i wysoka jakość tego materiału sprawiają, iż każda pokryta nim rezydencja, zachwyca. System odwodnienia dachu i rury spustowe zostały ukryte w warstwie izolacyjnej, dzięki czemu niezauważalnie pełnią swoją funkcję, nie zaburzając harmonii bryły. Wejście do budynku oraz zadaszony taras zaproponowaliśmy w wykończeniu z wapienia chorwackiego w ciepłym odcieniu. Ten sam materiał znajduje się również na ścianie wejścia głównego, sprawiając, że każdy gość i domownik może rozkoszować się pięknem naturalnego kamienia.

Proponując zieleń na działce, postawiliśmy na byliny, krzewy oraz trawy pampasowe. W niektórych miejscach pojawiają się także róże, ale są tak wkomponowane, że nie narzucają zbyt poważnego charakteru. W ogrodzie znalazł się także mały, domowy warzywnik, ze skrzyniami na zioła. Zaproponowaliśmy sielskie ogrodzenie ze sztachet, które nie zakłóci terenu wokół domu, a wręcz przeciwnie — idealnie się z nim scali.


PARAMETRY BUDYNKU

POWIERZCHNIA UŻYTKOWA: 183m²
POWIERZCHNIA TECHNICZNA:kotłownia 5m² *garaż wolnostojący
POWIERZCHNIA ZABUDOWY:232m²
MIN. WYMIARY DZIAŁKI: 27m szerokość frontowa x 23m głębokość
WYSOKOŚĆ W KALENICY:8,5m
KĄT NACHYLENIA DACHU:30 stopni
POMIESZCZENIA DZIENNE:salon, jadalnia, kuchnia, garderoba
SYPIALNIE:2 + 2 gabinety do pracy z funkcją spania
ŁAZIENKI:2 łazienki
DODATKOWE UDOGODNIENIA:zadaszony taras przy strefie dziennej

Chcę otrzymać rzut projektu

    wypełnij wszystkie pola


    PODOBNE PROJEKTY

    Willa Forêt

    Willa Vitrée

    Willa Moderne