WILLA ILLUMINÉE
Willa Illuminée to projekt, który został idealnie dopasowany do uwarunkowań działki naszych Klientów. Wkomponowanie budynku w istniejącą skarpę pozwoliło nam na uzyskanie nadzwyczajnego efektu. Umieszczenie części rekreacyjnej i technicznej oraz garażu w kondygnację -1 sprawia, że projekt jest niezwykle funkcjonalny.
Podstawę projektu stanowiła willa Vitrée, która była naszym pierwszym podejściem do salonu otwartego na dwie kondygnacje i to w bardzo nowoczesnej formie, z przeszklonym narożnikiem. Od początku współpracy wiedzieliśmy, że kluczem do sukcesu jest w tym przypadku umiejętne usytuowanie budynku płynące ze zrozumienia nietypowych uwarunkowań działki oraz wytycznych MPZP. Mowa tutaj głównie o wysokości w kalenicy (10 m), zmianie kąta nachylenia połaci dachowych oraz rezygnacji z wykusza na poddaszu.
Tak jak w willi Vitrée nie mamy tu wydzielonego wiatrołapu, tylko od razu otwartą przestrzeń komunikacyjną. Zaraz przy wejściu został przewidziany wygodny gabinet do pracy dla dwóch osób oraz spora garderoba na odzież wierzchnią i ubrania sezonowe. Na strefę dzienną składają się salon z jadalnią i kuchnią o łącznej wielkości prawie 70 m². Część salonu, jak i klatka schodowa zostały bardziej otwarte, tak aby uzyskać oś widokową na narożne przeszklenie. Kuchnia z wyspą jest w pełni otwarta na strefę dzienną i ma bezpośrednią komunikację ze spiżarnią o powierzchni prawie 7 m², która może przyjąć też funkcję kuchni brudnej. Na parterze znajdziemy łazienkę gościnną, w której zrezygnowano z dodatkowego natrysku.
Elementem najbardziej wyróżniającym ten projekt jest fantastyczne i bardzo odważne narożne przeszklenie w salonie. Zostało ono zaprojektowane w systemie fasadowym i jest to konstrukcja stała, czyli bez możliwości otwarcia. Jej wysokość to 5,7 m. Taki zabieg nie tylko dodaje całej bryle nowoczesności, ale także pozwala na nietuzinkową aranżację wnętrz i uwydatnienie wysokości salonu okazałym żyrandolem.
Na piętrze willi Illuminée zostały zaprojektowane strefa Master oraz dwie sypialnie dla dzieci ze wspólną łazienką. W części Master mamy prawie 25-metrową sypialnię, przy której znajdują się osobna łazienka i sporych rozmiarów garderoba. Łazienka jest oddzielona od sypialni delikatnym przeszkleniem i ma przewidzianą wannę wolnostojącą, podwójne umywalki oraz WC, za zabudową ze ścianki gipsowo-kartonowej.
Dodatkowo kondygnacja piwnicy to ponad 140 m², na których zaprojektowaliśmy miejsca postojowe dla dwóch samochodów, części techniczną oraz rekreacyjną. Na strefę techniczną składają się kotłownia oraz bardzo wygodna pralnia, w której przewidzieliśmy dodatkowy zsyp prania z piętra. Z kolei część rekreacyjna to jedna duża przestrzeń z wydzielonym aneksem kuchennym, kinem domowym i małą łazienką. Całość posiada dobre doświetlenie i jest skomunikowana z zewnętrznym tarasem, który jest zadaszony i stanowi świetne miejsce wypoczynku. Zaprojektowaliśmy na nim kuchnię letnią wraz z grillem, co zdecydowanie ułatwi organizację letnich przyjęć.
MATERIAŁY WYKOŃCZENIOWE
Willa Illuminée została zaprojektowana w tradycyjnej technologii murowanej, ze ścianą dwuwarstwową, na którą składają się pustak ceramiczny o grubości 25 cm i izolacja ze styropianu o grubości 20 cm. Cała część podpiwniczenia jest przewidziana jako ściany żel-betowe, a posadowienie to płyta fundamentowa. Na elewacjach w tym klasycznym projekcie zastosowaliśmy bardziej dekoracyjne sztukaterie. Powróciły pilastry z dodatkowym uskokiem, a boczna, pełna ściana zyskała dekoracyjne nisze. Kolorystyka to złamana biel i jasna szarość, która pojawia się tutaj również na dachu. Kontrasty są więc zachowane, ale zdecydowanie delikatniejsze niż w projekcie bazowym.
W jasnoszarych oknach pojawiły się klasyczne szprosy wiedeńskie o większym polu. Przeszklony narożnik to system fasadowy, który jest optymalnym rozwiązaniem zarówno z punktu widzenia kosztów jak i parametru izolacyjności. Dwuskrzydłowe drzwi główne mają na środku przeszklenie uzupełnione detalem kutym, nawiązującym wzorem do pięknej metaloplastyki, która została wykorzystana na balkonach. Materiał na dachu to prosta dachówka w kolorze jasnej szarości. Wszystkie rury spustowe zostały ukryte w warstwie izolacji i są niewidoczne.
Cały podjazd, jak i rampę zjazdową zaproponowaliśmy z kostki granitowej o średniej frakcji. Sam układ (wzór) zostaje do decyzji na późniejszym etapie prac przy projekcie ogrodu, jak i w porozumieniu z wykonawcą zjazdu na -1. Ważne jest, aby zachować tutaj lekkie wysunięcia kostki co ok. 50 cm przy największych pochyłościach i poważne rozważenie fragmentu podgrzewanego podjazdu. Takie elementy najczęściej są realizowane przy wykorzystaniu mat elektrycznych układanych pod rozstaw osi kół.
PARAMETRY BUDYNKU
POWIERZCHNIA UŻYTKOWA | 320 m² |
POWIERZCHNIA TECHNICZNA | 70 m² |
POWIERZCHNIA ZABUDOWY: | 180 m² |
MIN. WYMIARY DZIAŁKI: | 26 x 24m |
WYSOKOŚĆ W KALENICY: | 10 m |
KĄT NACHYLENIA DACHU: | 28 stopni |
POMIESZCZENIA DZIENNE: | salon, jadalnia, kuchnia, gabinet, garderoba |
SYPIALNIE: | 3 na piętrze |
ŁAZIENKI: | 2 pełne łazienki + łazienka z prysznicem |
DODATKOWE UDOGODNIENIA: | salon otwarty na dwie kondygnacje, spiżarnia przy kuchni, antresola z mini biblioteczką, |