MANOR HOUSE
Projekt elewacji istniejącego budynku w stylu dworkowym.
MANOR HOUSE
Projekt elewacji istniejącego budynku w stylu dworkowym.
MANOR HOUSE
Projekt elewacji istniejącego budynku w stylu dworkowym.
MANOR HOUSE
Projekt elewacji istniejącego budynku w stylu dworkowym.
MANOR HOUSE
Projekt elewacji istniejącego budynku w stylu dworkowym.
MANOR HOUSE
Projekt elewacji istniejącego budynku w stylu dworkowym.

MANOR HOUSE

Nasi Inwestorzy nabyli nieruchomość w stanie surowym zamkniętym. Przez kilka lat stała, oczekując na wykonanie prac. Dom jest bardzo rozległy i zaprojektowano w nim sporo indywidualnych rozwiązań, jak choćby przelotowy garaż z bramami po dwóch stronach i podwójnym zjazdem na działkę. Cała inwestycja jest utrzymana w stylu dworu polskiego. Pojawia się tutaj czerwony dach kryty tradycyjną karpiówką, wole oka (okna dachowe) i klinkier, który w zamyśle miał tworzyć cokół budynku. Oczywiście, jak przystało na inwestycję projektowaną i realizowaną kilka lat temu, utrzymany jest w modnej wówczas kolorystyce koniaku i ciemnej czekolady.

MANOR HOUSE MANOR HOUSE

Już na pierwszym spotkaniu potwierdziliśmy wstępną paletę kolorystyczną. Postawiliśmy tutaj na złamaną biel na elewacji, szarobeżowe bramy garażowe oraz piękne podkreślenie wejścia kamieniem naturalnym. Elementy, które pozostały niezmienione, to dach oraz drewniane okna i drzwi w kolorze brązu. Klinkier na podmurówce zostanie usunięty, a w jego miejscu pojawi się dodatkowa warstwa izolacji, dekoracyjny cokół oraz wykończenie z tynku. Aby zabezpieczyć elewację przed zabrudzeniami, zawsze rekomendujemy wykonanie opaski wokół budynku o szerokości 60-80 cm.

Od samego początku prac chcieliśmy uzyskać efekt eleganckiego dworku, pozwalający na odejście od horyzontalnych podziałów, które tworzył klinkier u dołu oraz ciemna podbitka u góry. Jako że budynek nie jest wysoki i całe piętro mieści się w poddaszu, proporcje pomiędzy dachem a elewacją były dosyć zbliżone, stąd też zdecydowaliśmy się na wprowadzenie pilastrów, które świetnie podnoszą bryłę, dodając jej lekkości i wyrafinowania.


MANOR HOUSE MANOR HOUSE

Jednym z naszych ulubionych elementów tej elewacji jest kamienna okładzina przy wejściu. Płyty z kamienia naturalnego zostały zastosowane na ścianach wnęki wejściowej, podeście i schodach do budynku. Z tego samego materiału zaprojektowany został portal drzwiowy, wspaniale podkreślający elegancję i jakość wykonania drewnianych drzwi. Wisienką na torcie są eliptyczne opaski kamienne wokół okien przy strefie wejścia.

Bardzo istotną decyzją okazała się ta o wymianie rynien i rur spustowych na jasne, w kolorze bieli, a tym samym zmiana materiału podbitki dachu, która w wersji po zmianach jest wykończona tym samym tynkiem co elewacja. Zabieg ten pozwolił na „zmiękczenie” całej formy i łagodniejsze przejście pomiędzy elewacją a dachem. Dobór klasycznych opasek okiennych i podparapetników wykonanych ze sztukaterii lekkiej dodał bryle klasycznego sznytu, tworząc charakter tradycyjnego dworu polskiego, który przez lata królował na architektonicznej scenie w naszym kraju. W ten sposób daliśmy budynkowi nowe życie i odczarowaliśmy pierwotny zamysł, kreując zupełnie inny wymiar ponadczasowej i ekskluzywnej architektury.


MANOR HOUSE MANOR HOUSE

Na tarasach od strony ogrodu połączyliśmy ze sobą dwa materiały: deskę kompozytową – przy strefie basenu – oraz płytkę gresową, świetnie imitującą kamień. Basen będzie wykonany z uwzględnieniem dna ruchomego, stanowiącego równocześnie jego nakrywę i idealną kontynuację części tarasu z deską. Pozwoli to na zabezpieczenie basenu przed zwierzętami oraz dziećmi, a zarazem powiększy zewnętrzną strefę wypoczynkową. Strony świata zdefiniowały lokalizację fragmentu zadaszenia tarasu, które idealnie współgra z całą bryłą i będzie znakomitym miejscem ogrodowych przyjęć, czy też leniwych śniadań na świeżym powietrzu.


Interesuje Cię podobna metamorfoza budynku? Chcesz wykonać „lifting” elewacji i nadać jej bardziej klasyczny wygląd? A może planujesz rozbudowę domu o dodatkowe m²?

Prześlij do nas następujące informacje: lokalizację inwestycji, zdjęcia budynku z każdej strony, posiadaną dokumentację projektową, opis słowny i/lub inspiracje odnośnie do kierunku zmian. Po otrzymaniu powyższych materiałów przygotujemy ofertę współpracy.

+48 796 195 111 office@unique-residence.com